موتور اینورتر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

موتور اینورتر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در این مقاله ابتدا نحوه عملکرد یک اینورتر (یا به قول برخی مبدل، مبدل یا درایو موتور) را توضیح خواهیم داد. سپس استفاده از اینورتر را شرح می دهیم و مزایای آن را مورد بحث قرار می دهیم. در زیر قیمت اینورتر و نکات مربوط به خرید اینورتر را بررسی می کنیم. نگاهی به اینورترهای پرفروش بازار ایران مانند اینورتر یاسکاوا، دلتا و LS بیندازید. با ما همراه باشید.

امروزه اغلب نام اینورتر را می شنویم. اینورتر نام های دیگری مانند اینورتر، موتور درایو، درایو، کنترل سرعت موتور، درایو سرعت متغیر، درایو AC، درایو VFD با سرعت متغیر و میکرو درایو دارد که همگی به یک دستگاه اشاره دارند. اینورتر را می توان در بسیاری از لوازم خانگی و صنعتی که جابجایی به روش خاصی وجود دارد، مانند کولر، یخچال و ماشین لباسشویی، به پمپ های آب خانگی و آسانسورهای خانگی و صنعتی استفاده کرد.

اینورتر چگونه کار می کند؟


اصطلاح “اینورتر” به طور کلی مترادف با دستگاهی است که می تواند برای تبدیل مستقیم برق DC به برق AC استفاده شود. در اینورترها ابتدا جریان متناوب شهر که یک جریان متناوب با ولتاژ 220 ولت و فرکانس 50 هرتز است به جریان مستقیم تبدیل می شود. اما کار اصلی اینورتر زمانی است که این برق را دوباره به جریان متناوب، اما با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و با توجه به برق کاری مشتری تبدیل می کند.
سرعت چرخش موتور (RPM) به طور مستقیم با ولتاژ و فرکانس موتور مرتبط است: با افزایش ولتاژ و فرکانس، سرعت چرخش موتور نیز افزایش می یابد. هنگامی که بار موتور الکتریکی نیاز به فرکانس و ولتاژ کم دارد، می توان از اینورتر برای کاهش ولتاژ و فرکانس استفاده کرد. و در مواقعی که نیاز به کاهش سرعت موتور الکتریکی داریم، می توانیم با کمک مبدل سرعت را کاهش دهیم. مثلاً وقتی مقدار کمتری لباس را در ماشین لباسشویی قرار می دهید، وزن لباس تشخیص داده می شود و ماشین با نیرو و سرعت کمتری می چرخد. در وسایلی مانند آسانسور با کنترل سرعت موتور آسانسور در نقاط مختلف حرکت آن بین طبقات شاهد حرکت کنترل شده و روان تری هستیم. راهنمای نگه داری و مراقبت از یخچال و فریزر را نیز مطالعه نمایید.

اینورتر کجا استفاده می شود؟


هر حرکتی که توسط یک موتور الکتریکی انجام شود می تواند توسط یک اینورتر به یک حرکت کنترل شده و هوشمندتر تبدیل شود. به عنوان مثال، هنگامی که از پمپ آب برای هتل استفاده می شود، می توان سرعت پمپ را بر اساس تعداد دریچه های باز و مصرف آب تغییر داد و از فشار زیاد آب در هنگام استفاده کم جلوگیری کرد. ماشین لباسشویی اینورتر نیز عملکرد کمپرسور یخچال را بر اساس سرعت دیگ بر اساس مقدار لباس داخل آن و مقدار وسایل داخل یخچال تنظیم می کند. این دستگاه را می توان در کاربردهای صنعتی برای فعالیت های گشتاور پیوسته مانند مارپیچ، نوار نقاله، میکسر و برای فعالیت های الکتریکی پیوسته مانند فعالیت های کششی و گشتاور متغیر مانند فن ها و پمپ های صنعتی مورد استفاده قرار داد. از اینورتر برای سانتریفیوژها (موتورهای پرسرعت) نیز استفاده می شود. با کمک یک اینورتر، چرخش سانتریفیوژ افزایش یافته و ذرات کوچک مواد جدا می شوند.

مزایای اینورتر چیست و استفاده از آنها چه عواقبی دارد؟

استفاده از اینورتر مزایای زیادی دارد. یکی از ویژگی های مهم اینورتر عملکرد هوشمند آن است. این ابزار بار فعلی موتور را تشخیص می دهد و سپس با توجه به همان بار، فرمان جریان مناسب را به موتور می دهد. در بیشتر موارد، این جریان کمتر از جریان نامی موتور است. از مزایا و کاربردهای مهم اینورتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی در مصرف برق و در نتیجه کاهش هزینه ها؛
  • جریان استارت برقی را کاهش دهید و بر این اساس عمر و عمر موتور را افزایش دهید.
  • افزایش طول عمر قطعات مکانیکی پشت موتور به دلیل کاهش ضربه های مکانیکی در قسمت های مختلف موتور و تجهیزات متحرک به دلیل استارت نرم موتور؛
  • امکان تغییر سرعت و جهت موتور بدون نیاز به کنتاکتور و سایر وسایل الکتریکی.
  • امکان منطقی سازی و برنامه ریزی حرکت وسایل نقلیه
  • بدون قطع برق، موتور را روشن/خاموش می کند.
  • محافظت در برابر وزن و جلوگیری از گرما؛
  • امکان کارکرد موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی مدام در حال تغییر است و محافظت از موتور در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ.
  • افزایش سرعت بالاتر از سرعت تعیین شده در موتور.

قیمت اینورتر و نکات خرید آن


برای خرید اینورتر باید چند مورد را مشخص کنید: اول قدرت خودروی برقی که می خواهید برای آن اینورتر بخرید. معمولاً بهتر است قدرت اینورتر شما بالاتر از توان موتور باشد. به عنوان مثال، استفاده از اینورتر 1 یا 1.5 کیلوواتی برای موتور 750 وات خوب است. همچنین به این نکته توجه کنید که توان درج شده در اینورترها برای موتورهای معمولی است که با دور 1400 دور در دقیقه می چرخند. برای موتور 2800 دور در دقیقه گشتاور نصف توان موتور و برای موتورهای 700 دور در دقیقه گشتاور دو برابر ولتاژ موتور در نظر گرفته می شود.
حتما موتور برق سه فاز بخرید. زیرا اینورترها دارای خروجی سه فاز هستند. فرقی نمی کند برق شما تک فاز باشد یا سه فاز. اینورتر می تواند برق تک فاز شما را به سه فاز تبدیل کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی موتور برق می توانید به سایت های فروش اینترنتی موتور برق مراجعه نمایید.
در مرحله بعد باید ببینید چه نوع برقی دارید: اگر برق شهری تک فاز دارید باید مبدل با ورودی تکفاز 220 ولت بخرید. اگر برق سه فاز در دسترس است، اینورتر شما باید از نوع ورودی سه فاز باشد. به یاد داشته باشید که اگر هر دو موجود هستند، برای عملکرد بهتر موتور بهتر است از برق سه فاز استفاده کنید.
آنچه مهم است برنامه ای است که قصد دارید از اینورتر برای آن استفاده کنید. کاربردهایی مانند جرثقیل هایی که به گشتاور راه اندازی بالا نیاز دارند به سطح بالاتری از فناوری اینورتر نیاز دارند (مثلاً نسبت به فن). سه مدل متداول اینورتر وجود دارد: الف. کنترل برداری: مانند V.F، تنها گزینه افزایش یا کاهش سرعت به صورت دستی وجود دارد. ب. بدون سنسور: برای کاربردهای نیمه صنعتی و نیمه سنگین و بدون سنسور فیزیکی استفاده می شود، یک سنسور حامل جریان در خروجی موتور می تواند میزان بار وارد شده به موتور را اندازه گیری کرده و سرعت موتور را کنترل کند. موتور به ترتیب; جی. حلقه بسته: اینورترهای پیشرفته هستند و می توانند سرعت موتور را از طریق خروجی حسگر فیزیکی خارجی مانند رمزگذار یا خط کش دیجیتال یا لیزر کنترل کنند.
بر این اساس، هزینه اینورتر به موارد زیر بستگی دارد:
مبدل قدرت؛
ولتاژ ورودی (تک فاز یا سه فاز)؛
سطح فناوری و منابع کنترل؛
امکان ارتباط با سایر کنترل کننده های صنعتی.